|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
TUV Approval VSD/EMC Cable XLPE Braid and Foil Screen Electro Magnetic Compatibility Cable
| Item | TUV Approval VSD/EMC Cable Electro Magnetic Compatibility Cable |
| Conductor | Annealed copper wires |
| Insulation | XLPE |
| Screening | Oxygen free tinned annealed copper wire braid with Aluminium/PET tape, 100% coverage |
| Outer Sheath | PVC |
| Core Number | Multi-cores |
| Nominal Voltage | 600 / 1000 V |
| Max.conductor temp.in service | 90 °C |
| Temperature range | -10°C to +75°C |
| Color | Optional |
| Application | Variable speed drives (VSDs), equipment control and measurement. All applications requiring electrical/electronic screening of cable. |





