Edv-Pimf-Cy Low Capacitance PVC Data Cable Helukabel Alternative
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Type
- Insulated
- Conductor Type
- Stranded
- Model NO.
- EDV-PiMF-CY
- Conductor Material
- Copper
- Sheath Material
- PVC
- Insulation Material
- PE
- Material Shape
- Round Wire
- Range of Application
- Electrical Facilities
- Certification
- ISO9001, CE, RoHS
- Brand
- Aein
- Transport Package
- Optional
- Specification
- Multicore
- Trademark
- AEIN
- Origin
- Shanghai
- HS Code
- 8544492100
Product Images of Edv-Pimf-Cy Low Capacitance PVC Data Cable Helukabel Alternative
Find Similar Products
Product Description
EDV-PiMF-CY Low Capacitance PVC Data Cable Helukabel Alternative
| Item | Low Capacitance PVC DataCable |
| Conductor | Copper wire bare, finely stranded acc. to DIN VDE 0295 Class 5 / IEC 60228 Class 5 |
| Insulation | PE |
| Outer Sheath | PVC in alignment with DIN VDE 0207-363-4-1 / DIN EN 50363-4-1 (compound type TM2) |
| Wrapping | Foil |
| Peak operating voltage | 300 V (not for high power current installation purposes) |
| Test voltage core/core | 2000 V |
| Test voltage core/screen | 1000 V |
| Screen | Braided screen of tinned copper wires, approx. coverage 85% |
| Temperature Range | Flexible -5°C to +80°C Fixed -20°C to +80°C |
| Color | Optional |
| Certification | CE |
| Application | Used as a data cable with overall pair screening and low capacities for installed terminals in medical and data technology. Application is also suitable in tool and machine construction, rolling mills and smelters, as well as traffic and process technology. |







About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2442590". Items marked "" are certified.
Company Profile
Shanghai Aiyinbeike International Trade Co., Ltd., Is a subsidiary company wholly-owned by Shanghai Aein Wire & Cable Co., Ltd., which is engaged in the export business of wire and cable. It locates in the industrial Park of Fengxian District, Shanghai.
As a modern high-tech enterprise integrating R&D, manufacture and sales service, our company is equipped with more than 100 sets of domestic and foreign advanced production and testing equipments. And our products cover more than 20 categories and more than 500 models which are under 35kv, such as power cables, control cables, robot cables, drag chain cables, reeling cables, wind power cables, marine floating cables, charging car cables, marine cables, mining cables, frequency converter cables, instrumentation cables, servo encoder cabless, spiral cables, industrial bus cables, etc.
Our team once participated in darfting 2 standards of China Electrical Equipment Industrial Association(CEEIA), forming 5 Shanghai Enterprise Rules. Besides that, we have obtained 15 patents for utility model, and 1 invention patent. At the same time, most of our cables have passed ISO 9001 quality management system certification, ISO 14001 environmental management system certification, South Korean KC certification, ****** SGS certification and China's CCC mandatory product certification.
Aein aims to become an excellent wire and cable manufacturer and service provider based on the purpose of "quality utmost, credibility first. "
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- No. 333 Fengcun Road, Fengxian District, Shanghai, China
-
Plant Area
- 3900 square meters
-
Number of Employees
- 93
-
Registered Capital
- 50,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Shanghai Port
-
Minimum Order Quantity
- 1000 Meters
-
Supply Chain Partners
- 30
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- Power Cable, Specialized Cable, Drag Chain Cable, Servo Cable, Wire&Cable, Control Cable, Low Smoke Zero Halogen Cable, Robot Cable, Motor Cable, Fire Alarm Cable
-
Production Lines
- 5
-
Production Machines
- Insulation Machine
-
Inspection Type for Finished Products
- Random inspection Visual inspection Function inspection
-
Inspection Method for Finished Products
- Finished product checked by packing staff
-
Customization Options
- Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 5 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Test Reports for Raw Materials
- Others
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2012-12-14
-
Export Year
- 6 years
-
Main Markets
- Southeast Asia/ Mideast, Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 10
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Management System Certification
- ISO9001:2015, ISO45001:2018, ISO14001
-
Product Certification
- UL, CE, Others
-
Cooperated with Fortune 500
- Yes
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$0.21-8.68 / Meter
-
US$0.30 / Piece
-
US$0.17-14.23 / Meter
-
US$0.31 / Piece
-
US$0.13-11.22 / Meter
-
US$0.13-11.22 / Meter
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- HELUKABEL Alternative CABLE
- Data Cable
- Edv-Pimf-Cy Low Capacitance PVC Data Cable Helukabel Alternative
Related Categories
Hot Searches
- China Cable Factories
- HDMI Cable Factories
- Video Cable Factories
- PVC Cable Factories
- Low Cable
- PE PVC Cable
- Pvc Flexible Cable
- Pvc Data Cable
- PVC Meter Cable
- Top 10 Cable
- Cable Trends
- Helukabel Alternative Bulkbuy