|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | YFFB High-Flexible Flat Moving Cable for Mobile Machinery |
| Conductor | Bare Copper Stranded |
| Insulation | Special thermoplastic compound |
| Shield | Optional |
| Outer Sheath | SR |
| Core Number | Multicores (As client's requirement) |
| Nominal Voltage | 450/750V |
| Tested Voltage | 2500V |
| Temperature Range | Moved: - 20°C / +80°C Fixed: - 40°C /+80°C |
| Bending radius | Flexible installations: 10×d |
| Characteristic | Oil-resistant, cold-resistant,weather-resistant, anti-interference, low attenuation, RoHS, flame-retardant |
| Color | Optional |
| Application | This product is a flat cable. The cable core is arranged in a line or twisted in groups. It takes up less space and has better flexibility. Other units can be added to the cable, such as video cables, signal lines, shielded wires and grounding wires, etc., making them versatile, suitable for construction sites, container containers, railway platforms and shipyard cranes and conveyors, suitable for harsh Power transmission and signal transmission for your working environment. |






