|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | CEFR/DA Cable 600/1000V Thermoset Rubber Flexible Marine Cable Corrosion Resistant |
| Conductor | Copper wire bare |
| Insulation | Special ethylene-propylene rubber compound insulation |
| Outer sheath | Special neoprene compound |
| Core Number | Multicores (As client's requirement) |
| Peak operating voltage | Uo/U 600/1000 V |
| Test Voltage | 3500 V |
| Temperature | -30 ºC ~ + 60 ºC |
| Color | Optional |
| Application | The cable is flexible, weather-resistant, and corrosion-resistant. It is suitable for fixed installation on the hull where it is no subject to mechanical stress, such as various water buildings such as rivers and seas, and offshore oil platforms. |






