|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | Shielded Data Transmission & Control Cable for Industrial Process Control Systems |
| Conductor | Bare copper |
| Insulation | PVC |
| Outer sheath | PVC |
| Core Number | Multicores |
| Rated Voltage | 300V |
| Test Voltage | 0.5 and below 1500V: 0.5 and above 2000V |
| Temperature Range | Fixed: -15°C / + 80°C Moved: -5°C / + 80°C |
| Color | Optional |
| Application | Cables can be used for power supply, control and connection in power facilities: they can be fixed and moved at will. The cable does not withstand large tensile stresses. The cable can be used in dry, wet and wet rooms (including water and oil mixtures). Data transmission, control and connection cables are mainly used for analog and digital signal transmission of process control facilities in measurement and control technology. Suitable for fixed laying and flexible application, no clear cable path and no tensile stress. Suitable for dry and wet indoor use. Data transmission, control and connection cables are mainly used for the transmission of analog and digital signals in the process control facilities of measurement and control technology for the lossless transmission of data and signals. Suitable for fixed laying and mobile applications, no clear cable path, no tensile stress. Suitable in drying and wet room use. |






