|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
UL Certified ,TC-ER 600V Sunlight Resistant Power Cable for Energy Management
| Item | UL Certified ,TC-ER 600V Sunlight Resistant Power Cable for Energy Management |
| Conductor | Bare copper |
| Insulation | PVC |
| Outer Sheath | PVC |
| Rated Voltage | 600V |
| Test voltage | 2500V |
| Temperature Range |
Maximum Working Temperature: -40ºC to +90ºC
|
| Color | Optional |
| Certification | UL certified |
| Application | This cable is used in cable trays, cable raceways and conduits. For audio, intercom, control, energy management and alarm circuits. For use where sunlight resistance is required. |





