|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | High-Flexibility Shielded Cable for Industrial Automation and Dynamic Applications |
| Conductor | Bare copper |
| Insulation | SR |
| Inner sheath | Special water blocking material or Sealing rubber compound |
| Outer sheath | SR |
| Core Number | Multicores |
| Nominal Voltage | 300/500V |
| Test voltage | 2000V |
| Temperature Range | Flexible installations: -40°C to +80°C Fixed installations: -60°C to +80°C |
| Bending radius | Flexible installations: 10×d Fixed installations: 6×d |
| Characteristic | Flexible,preservative, water tightness,RoHS |
| Color | Optional |
| Application |
This product can be widely used in ships, offshore stone platforms, deep-sea resource detection and other fields of high-watertight, flex-wound multi-core integrated cables. |






