|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | Oil & UV Resistant Flexible Torsion Cable for Heavy Machinery & Conveyor Systems |
| Conductor | Multiple strands of oxygen-free copper wire |
| Insulation | Special composite rubber or imported polyhydride composite material |
| Outer sheath | PVC |
| Core Number | Multicores |
| Rated Voltage | 600/1000V |
| Test Voltage | 2500V |
| Temperature Range | -40 °C / +80 °C |
| Color | Optional |
| Application | It is suitable for heavy machinery operations, such as frequent winding and unwinding of wires under torsionastress. It is commonly used in transportation and conveyor systems, cranes, mining and rall motors. The compositerubber outer sheath enables this cable to resist ozone and ultraviolet radiation as well as oil, acid, grease and othersolvents. This cable is also suitable for dry and humid rooms and outdoors.It is applied in mining, oil Wells, nuclear power plants, ships, gantry cranes, and various harsh environments suctas frequent movement, heavy oil contamination, high and low temperatures, corrosive acids and alkalis, and ses surfaces. |






