|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Factory Price Low Voltage YSLYQY Cable Oil Resistant Muticore 5X6mm2
| Item | YSLYQY PVC Control Cable |
| Conductor | Stranded bare copper (as client's required) |
| Insulated | Polyvinylchloride (PVC) (as client's required) |
| Inner Sheath | Polyvinylchloride (PVC) (as client's required) |
| Shield | Braiding of tinned copper wires (as client's required) |
| Outer Sheath | Polyvinylchloride (PVC) (as client's required) |
| Rated Voltage | 300/500V |
| Test Voltage | 4000V |
| Temperature Range | In motion: -5°C till +70°C Fixed: -40°C till +70°C |
| Bending radius | In motion: 15 x diameter |
| Color | Optional |
| Application | Used as a power and control cable with increased mechanical stress resistance for rough operating conditions. This cable is also suitable for fixed installations in vehicles, machines and hoists, etc. |






