|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Oil-Resistant Flexible Low Voltage Screened Flat Cable For Festoon Applications
| Conductor | Copper bare |
| Insulation | Rubber |
| Outer Sheath | Polychloroprene |
| Nominal Voltage | U0/U: 600/1000 V |
| Minimum bending radius | Acc. to DIN VDE 0298 part 3 |
| Test voltage | 2500 V |
| Temperature Range | Fixed installation: -40°C up to +80°C Occasionally moved: -30°C up to +80°C |
| Color | Optional |
| Certification | CE |
| Application | Flexible power and control cables, in particular for hoisting gears transportation systems, machine tools, at medium mechanical stresses and for severe bending in one plane only; in dry, damp, wet areas and also outdoors; where resistance against oils, fats and chemical influences is required. |






