|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
H07VVH6-F CE certified high flexibility flat PVC multi-core power and control flat cable
| Item | H07VVH6-F PVC Sheathed Flat Cable |
| Conductor | Bare copper |
| Insulation | PVC |
| Sheath | PVC |
| Nominal Voltage | U0/U 450/750V |
| Test Voltage | 2500V |
| Temperature Range | In motion: -5°C to +70°C |
| Bending radius | Min. 7.5 x diameter |
| Color | Optional |
| Certification | TUV CE certification |
| Application | Power and control cables for trolley systems, transmission lines, machinery, especially cranes, lifts, cranes and container Bridges. it is also suitable for applications where the cable is strongly bent in a horizontal permanent movement operation. Suitable for dry, wet, wet room. |





