|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Wholesale TUV Certified FG16R16 Cable 0.6/1KV For Fixed Installations
| Item | TUV Certified FG16R16 Cable |
| Conductor | Fine wired copper conductor (as client's required) |
| Insulation | HEPR, hard ethylene-propylene-rubber (as client's required) |
| Outer Sheath | PVC compound (as client's required) |
| Nominal Voltage | 600/1000V |
| Test voltage | 4000V |
| Temperature Range | Flexing Temperature: 0°C to +90°C Static Temperature: -15°C to +70°C |
| Minimum bending radius | 4 x Ø 6 x Ø |
| Color | Optional |
| Certification | TUV |
| Application | This power cable is suitable for fixed installations, preferably in cable ducts, indoors,outdoors, in water or underground if no mechanical damage is to be expected. |





