|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Insulated |
| Conductor Type: | Stranded |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | Halogen-Free Control Cable for Hand-Held Power Tools & Electrical Installations CE Certified |
| Conductor | Bare copper strand |
| Insulation | Special Rubber Compound |
| Outer sheath | SR |
| Core Number | Multicores |
| Nominal Voltage | 300/500V |
| Test Voltage | 2000V |
| Bending Radius | 7.5 x d |
| Temperature Range | -30°C/+60 °C -40°C/+90 °C |
| Characteristic | Flexible, weather-resistant, flame-retardant |
| Color | Optional |
| Application | This cable is widely used to connect low mechanical stress electrical equipment. It can be used in dry, wet places and outdoor environments, such as connection cables for gardening tools. It can be contacted with grease, can be fixedly installed in furniture, walls, decorative panels and prefabricated building components, and can be installed in hazardous areas. |






